Згідно ст. 53 Конституції в Україні повна загальна середня освіта є обов’язковою. Тобто це конституційний обов’язок громадян безпосередньо пов’язан з детальним регламентуванням їх повсякденного життя. Простіше кажучи, на протязі 6-8 годин на добу впродовж 12 років багато українців нерозлучно зв’язані з перебуванням у школі. І не виключно, що більшості не зподобається, якщо за ним весь цей час хтось буде спостерігати. І з цього приводу є що сказати з точки зору закону.
Статтею 32 Конституції передбачено, що не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без його згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки , економічного благоустрою та прав людини. Положення ст. 30 Закону України «Про інформацію» розуміють під конфіденційною інформацією "відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов". Крім того, ч. 5 цієї ж статті говорить: "Громадяни, юридичні особи, які володіють інформацією професійного, ділового, виробничого, банківського, комерційного та іншого характеру, одержаною на власні кошти, або такою, яка є предметом їх професійного, ділового, виробничого, банківського, комерційного та іншого інтересу і не порушує передбаченої законом таємниці, самостійно визначають режим доступу до неї, включаючи належність її до категорії конфіденційної".
Тобто, в принципі, кожний громадянин, навіть школяр, може заявити, що та інформація, яку можна зібрати про нього в ході учбового процесу або інших аспектів перебування в школі, є конфіденційною.
До того ж, згідно ст. 19 Основного закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень і у способи, передбачені Конституцією і законами України.
На разі в Україні не існує закону (підзаконного акту), який би визначав загальний режим без яких-небудь обмежень збирання інформації про громадян. Наприклад, в ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» зазначено, що підрозділи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, мають право не на загал знімати інформацію з каналів зв’язку, застосовувати інші технічні засоби отримання інформації лише за рішенням суду. Тобто схожі заяви відносно встановлення відео спостереження в учбових закладах якось не вписуються в правове поле країни.
|